Váli Dezső
Kapcsolódó bejegyzések

A Váli-kódex – art7

Váli: A. Napló Festmények 1960-2018 Ilyen könyv nincs: hatalmas, kódex formátumú (ha van ilyen, de 33.5×24 cm a mérete). A HVG szerint két kiló kilencven deka súllyal bír (csak asztalon lehet nézegetni…). Tréfát félretéve: Váli Dezső (Deske) összes műveinek – most: festményeinek – gyűjteménye. Erre utal a cím is: A. Napló, Festmények 1960-2018. Mert van…

Tovább a tartalomhoz

Váli Dezső: Zsidó temetők

A kötethez Radnóti Sándor esztéta írt előszót. Az olvasó számára a zsidó temetők szimbolikájában való eligazodást Raj Tamás főrabbi tanulmánya segíti. A 156 oldalas művészkönyv szerkesztője Uhl Gabriella művészettörténész, tervezőgrafikusa Bárd Johanna. A kiadvány Váli Dezső már lezárult, művészi szempontból fontos és kiemelkedő periódusát mutatja be, amelynek darabjai féltett kincsei a múzeumoknak és magángyűjteményeknek. https://moly.hu/konyvek/vali-dezso-zsido-temetok

Tovább a tartalomhoz

Semmi nincs egészen úgy / Füst Milán

Semmi nincs egészen úgy / Füst Milán. Hogy közös megegyezéssel áttettem egy eredeti keretbe az Artchiumból a Nóra-gyűjteménybe került zsidótemetőt, megkaptam érte a kért csokoládét. De emígy. Megmintázva csokikból a festmény: a nagy kő, a kis sírkő, a virágzó fa, a háttér színei, a kerítés… – Kezdjük enni ez utóbbival. – Azért ez megható. Ezt a részletet külön is mutatom. Ó,…

Tovább a tartalomhoz

Festészet, ami csak Magyarországon érhető el

Váli Dezső 1978-tól letiltotta képei külföldre kerülését, ezt a hátoldalukon is feltüntette. Magyarországon túl kizárólag csak közgyűjtemények juthatnak hozzá munkáihoz. Mi viszont abban a kiváltságos helyzetben vagyunk, hogy nyugodt szívvel hazavihetjük és falra akaszthatjuk Váli “Csudaszép képeit”. – írja a műtárgy.com Váli Dezső (1942, Budapest) Munkácsy-díjas festőművész. Művei számos magyar és külföldi közgyűjteményben is helyet kaptak.…

Tovább a tartalomhoz

Váli Dezső új képei (forrás: Art7.hu)

Nem életünk zűrös adottságai érdeklik a festőt, hanem az, ami a vászon, festék, ecset között történik: a belső, a végső rend keresése bujkál a műteremképek sorozatában. Biztos tér: a műterem. A külvilág tele van zűrrel, gonddal, szomorú históriákkal, itt az ablak, festőállvány és ecsettartók között meg annyi látnivaló van. Persze nem is itt, inkább a…

Tovább a tartalomhoz

Váli Dezső egy képet egy év alatt fejez be, most 3 hónap alatt egy kiállításnyit

Csudaszép képek címmel nyílt kiállítás Váli Dezső munkáiból a Godot Galériában. A festőművész az InfoRádióban azt mondta: általában négy-öt ihletett napja van egy évben, mégis fontos, hogy minden nap fessen. A beszélgetést teljes terjedelmében szombat délelőtt hallgathatják meg az InfoRádióban. A rossznak tartott képeit darabokra fűrészeli, ha viszont valami jól sikerül, úgy érzi: sikerült megmutatni…

Tovább a tartalomhoz

Frame, game és semmi

„Váli Dezső festészete a 20. századi művészet egyik legszebb, legszomorúbb, legcsöndesebben suttogó erdeje.” Nézzük tehát a nemrég zárult Műcsarnok-beli kiállítás kapcsán, hogy miről suttog ez az erdő, és nézzük, milyen életforma párosul a képekhez. És ha olvasóink még annál is többet akarnak megtudni Váli Dezsőről, mint ami cikkünkből kiderül, látogassanak el a deske.hu-ra!  A cikk folytatása: https://www.artmagazin.hu/articles/archivum/d6533be3e15b197d5a7c41d08b9212fe Forrás: https://www.artmagazin.hu/articles/archivum/d6533be3e15b197d5a7c41d08b9212fe

Tovább a tartalomhoz

A zsidó gyászszokások, és temetkezés ábrázolása Váli Dezső festészetében

SZAKDOLGOZAT Eszterházy Károly Főiskola Eger 2007 A zsidó gyászszokások, és temetkezés ábrázolása Váli Dezső festészetében Konzulens tanár:                                                     Készítette: Erdős Júlia                                                             Fodor Nóra főiskolai docens                                                     rajz-vizuális kommunikáció

Tovább a tartalomhoz